Bacak Antrenmanının Vücut Geliştirmede Önemi

Bacak Antrenmanının Önemi

Vücudumuzun en büyük kas grubu olan bacak kaslarına bir çok vücut geliştirmeci antrenmanda hak ettiği değeri vermemektedir. Vücudun gelişimi için antrenman esnasında kasların dirençle karşılaşması esnasında büyüme hormonu (Growth Hormonu) salgıladığını ve kas grubunun büyüklüğüne, karşı koyduğu direncin şiddetine göre salgılanan hormon miktarının da doğru orantılı olduğunu düşünürsek bacak kaslarının önemini anlıyoruz.


Vücut geliştirmek isteyen sporcuların önem vermediği bazen de çalışmakta zorlandığı için sevmediği bir kas grubudur bacak kasları. Antrenman için önemli bir zaman ayırmak yeterli olmaz, aynı zamanda iyi bir beslenme programı, uyku ve dinlenme de önemlidir. Antrenman için ayrılan bu sürede de uygulanan antrenman programı çok önemlidir.


Bir çok vücut geliştirmeci doğru bir antrenman programına sahip değildir. Spor salonlarında üst bölgesi yeteri kadar gelişmiş ama alt bölgesi bir o kadar gelişmemiş vücut geliştirmeciler görmekteyiz. Görüntü olarak hiç iyi durmadığı ortada! Çünkü bacak kaslarını yeteri kadar çalıştırmıyorlar. Bunun altında yatan istem dışı ya da isteğe bağlı bazı faktörler şunlardır;

 • Antrenörün verdiği programa sadık kalmamak,
 • Antrenman için yeteri kadar zaman ayırmamak,
 • Egzersizlerin bir veya bir kaçını es geçmek,
 • Kendinde gelişimini az gördüğü kas grubuna odaklanmak,
 • Formunun doğru uygulanması zor olan squat, deadlift, lunges gibi egzersizler içermesi ve zorlayıcı olması.

Bacak Antrenmanına Neden Önem Vermeliyiz?

Sadece antrenman esnasında değil, sosyal hayatta, iş yükü kolay veya zor olsun iş hayatında vücudumuzun yükünü bacaklar çekmektedir. Formda, sağlam ve dengeli bir vücut yapısı için bacak antrenmanına gereken önemi vermek gerekiyor.


Özellikle iyi bir vücut görüntüsü oluşturmak adına vücut geliştirme yapıyorken üst bölgenin gelişmiş bir yapıda olması bacakların ise çok zayıf ve gelişmemiş olması iyi bir görüntü oluşturmayacaktır. Vücut geliştirmede simetri bir yapı çok önemlidir.


Öneriler;

 • Bacağınızda ve eklemlerde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora başvurunuz,
 • Vücut geliştirmeye yeni başladıysanız antrenör eşliğinde çalışmanız ya da yeterli ve doğru eğitimi sunan bir spor salonunu tercih etmeniz önemlidir,
 • Sabırlı olmalısınız ve antrenman programına uymalısınız,
 • Bacak antrenmanını kesinlikle atlamayın ,
 • Bacak antrenmanının önemini anladık fakat bu "Her gün ya da bir kaç gün bacak antrenmanı yaparsam daha iyi olurum." anlamını da çıkarmaz. Dinlenme günlerine ve uykuya dikkat etmelisiniz.
 • Egzersizlerin formuna dikkat edilmelidir. Özellikle bazı bacak egzersizlerinin yapılışı zor olduğundan doğru ve yeterli ağırlık ile formu bozmadan egzersizi uygulamak önemlidir.