Vücut Tipleri (Ektomorf, Mezomorf, Endomorf)

Vücut Tipleri (Ektomorf, Mezomorf ve Endomorf)

Bu makale, vücut tiplerini ve özelliklerini basit bir şekilde ifade etmektedir. Vücut tipleri hakkında bilgi sahibi olmanıza, egzersiz ve beslenme programınızı kendi vücut tipinize göre ayarlamanıza ve geliştirmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, hedefinize daha kolay ve daha hızlı ulaşacaksınız. Ektomorf, Mezomorf ve Endomorf olmak üzere üç çeşit vücut tipi vardır.

Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipine sahip kişilerin genellikle küçük çerçeveleri ve eklemleri vardır. ince, uzun bir vücuda ve uzun uzuvlara sahiptirler. Yüksek metabolizmaları nedeniyle, genellikle kilo ve kas kütlesi kazanmakta zorlanırlar. Ektomorflar kolayca yağ yakarlar.

Mezomorf Vücut Tipi

Mezomorf vücut tipine sahip kişiler, en iyi genetiğe sahip oldukları için şanslıdırlar. Kare, orantılı ve atletik bir vücut çerçevesine sahiptirler. Optimum metabolizmaları nedeniyle kolayca kilo alabilir ve kaybedebilirler. Kolayca kas kazanırlar ve neredeyse hiç yağ kazanmazlar. Vücutlarını istedikleri herhangi bir biçimde kolayca şekillendirebilirler.

Endomorf Vücut Tipi

Endomorflar, ektomorfların tersidir. Vücutları geniş bir çerçeveye ve kalın eklemlere sahiptir. Yumuşak kıvrımlı vücutlarından, belirgin göbek ve geniş kalçalarından kolayca ayırt edilebilirler. Metabolizmaları çok düşüktür ve bu nedenle kolayca kilo ve kas kazanırlar ve yağ kaybetmekte zorlanırlar. Endomorflar doğal olarak güçlüdür.


Notlar:

  • Herkesin bir vücut tipine daha fazla eğilimi vardır, ancak hiç kimse tamamen bunlardan birine ait değildir.
  • Vücut tipinize göre beslenme ve antrenman programınızı düzenleyin.
  • Endomorf veya Ektomorf vücut tipinden birine sahipseniz endişelenmeyin, doğru beslenme ve antrenman ile ideal bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Vücut Tiplerine Göre Vücut Geliştirme İpuçları

Ektomorflar


Açıkça görüldüğü gibi, ektomorflar kilo almaya odaklanmalıdır. Bu nedenle günlük ihtiyaçlarından çok daha fazla tüketmeleri gerekiyor. Sağlıklı yemekler yemeli ve diyetleri proteinlerden daha fazla karbonhidrat ve yağ içermelidir. Egzersiz söz konusu olduğunda, her set arasında daha düşük tekrarlar, daha yüksek ağırlık ve daha uzun dinlenme süresi ile kuvvet antrenmanına odaklanmalıdırlar. Kilo ve kas kazanmak için programlarında yeterli dinlenme günleri olması gerekir. Bu nedenle haftada 3 gün çalışmalarını ve yüksek yoğunluklu kardiyolardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.


Mezomorflar


Mevcut vücut durumunuza ve hedefinize bağlı olarak, kilo almaya veya yağ kaybetmeye odaklanmalısınız.


Endomorflar


Endomorflar kilo vermeye ve yağ yüzdesine odaklanmalıdırlar. Bu nedenle, yağ yakmak için günlük kalori ihtiyaçlarından daha az tüketmeleri gerekiyor. Gün boyunca birden fazla porsiyonda sağlıklı yemekler yemeli ve diyetleri daha az karbonhidrat, yağ ve çok daha yağsız proteinler ile sağlıklı sebzeler içermelidir. Egzersiz söz konusu olduğunda, setlerde daha yüksek tekrarlar, optimal ağırlık ve daha düşük dinlenme süresi ile hipertrofi eğitimine odaklanmalıdırlar. Haftada 4 ila 5 gün çalışmalarını ve eğitim programlarına yüksek yoğunluklu kardiyo eklemelerini öneriyoruz.


Vücut tiplerini çok basit ve genel bir şekilde tanımladık. Her zaman olduğu gibi, eğitime hazırlanmadan önce doktor, profesyonel antrenör ve diyetisyenden tavsiye almanızı öneririz. Bu şekilde, başarınızı garanti altına alacak ve olası sakatlıklardan kendinizi koruyacaksınız.