Biceps Kaslarını Nasıl Etkili Bir Şekilde Çalıştırabiliriz?

Pexels tarafından oluşturulan fotoğraf - https://www.pexels.com

Vücut güzelliği söz konusu olduğunda, başka hiçbir kas Biceps ile rekabet edemez. Bana nedenini sorarsanız, cevap gerçekten basit çünkü biceps genellikle açıkta ve kolayca fark edilebilir. Bu nedenle, sporcular özellikle erkek vücut geliştiriciler onlara çok dikkat ediyor ve onları şekillendirmek için çok zaman harcıyorlar. Evet, estetiğinizi büyük ölçüde etkilerler ama aynı zamanda geliştirilmesi de o kadar zordur. Sonuç olarak, ellerinden geleni yapsalar bile, iyi görünmeyen Bicepslerinden şikayet eden sporcularla karşılaşmak o kadar da zor değil. Aynı sorunu yaşıyorsanız endişelenmeyin. Burada, sorunun üstesinden gelmek için bazı önemli faktörleri listeleyeceğiz. Bunları uygularsanız, büyük olasılıkla Bicep kaslarınızda kayda değer bir iyileşme göreceksiniz.

Biceps kaslarının her iki başını da çalıştırın

Bildiğiniz gibi Biceps kaslarının iki başı, bir uzun başı ve kısa başı vardır. Biceps kaslarının kısa başı, üst kolunuzun iç tarafına doğru ve uzun kafa, üst kolunuzun dışına doğru yerleştirilmiştir. Her iki kafayı da eşit şekilde çalıştırmalı ve bu amacı gerçekleştirmek için bir program yazmalısınız. Bu nedenle, hangi başın çalıştığını bilmek için biseps egzersizlerine aşina olmalısınız. Değilseniz, bir eğitmenden yardım alın.

Zihin-Kas bağlantısı (odaklanma)

Egzersiz sırasında daima Biceps kaslarına odaklanın. Size bir şaka gibi görünebilir, ancak zihin-kas bağlantısının kas etkileşimini büyük ölçüde geliştirdiğini kanıtlayan çok sayıda çalışma var.

Diğer kas gruplarının müdahalesi

Biceps egzersizi sırasında vücudunuz aşırı derecede sallanırsa, diğer kas grupları da dahil olup ve işin bir kısmını üstlenecekler. Sonuç olarak, Biceps kaslarınız tam potansiyelinde çalışmayacaktır. Egzersiz sırasında omuzlarınıza, dirseklerinize ve bileklerinize bakın. Sabit değillerse, Biceps kaslarının çalışmasının bir kısmına dahil olduklarını bilin.

Brachialis

Brachialis, bicepsin uzun başının altında bulunan bir kastır. Biceps genişliğinizden büyük ölçüde sorumlu olduğu için bu kas ihmal edilmemelidir. Brachialis kasını geliştirmek için programınıza Hammer-curl veya Neutral-grip pullups gibi nötr tutuşlu Biceps antrenmanları dahil etmelisiniz.

Tam hareket aralığı

Biceps egzersizlerinizi tam bir hareket aralığında yapmalısınız, aksi takdirde kas tam olarak gerilmez ve bu da sonraki günlerde daha az kas kütlesi üretimine yol açar.

Pull-ups

Biceps antrenmanınıza her zaman Pull-up'ı dahil edin çünkü üst kolunuzun tüm kaslarını aynı anda ve etkili şekilde çalıştırır.