Alkol Tüketiminin Sağlık ve Antrenman Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Dünyanın her yerinden birçok insan alkol tüketir ve bu, sosyal buluşmaların, iş toplantılarının, partilerin ve diğer birçok etkinliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Başka bir deyişle, çoğumuzun ayrılmaz bir parçası olduğunu söylemek doğrudur. Öyleyse soru şu: alkol içmeyi seviyorsanız, daha az zararlı hale getirmek için ne yapmalısınız?


Bu soruna katı bir yaklaşımın hayranı değiliz ve alkolü diyetinizden tamamen çıkarmanız gerektiğini söylemiyoruz. Tam tersine, bu tür bir yaklaşımın saçma olduğuna ve sizi uzun vadede olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz. Bu nedenle, egzersiz ve yaşamınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde size doğru alkol tüketimini göstereceğiz.


Öncelikle alkol tüketiminin olumsuz yanlarına bir göz atalım:

Dehidrasyon

Alkol içmek vücudunuzun susuz kalmasına neden olur. Organlarınızı alkolden temizlemek için vücudunuzun suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, doğrudan kendi vücudunuzdan alır. Aşırı içtiğinizde vücudunuz çok fazla su kaybedecek ve gerekli suyu beyninizden alacak ve bu da sabah baş ağrısına neden olacaktır

Kilo Alma ve Kas Kütlesi Kaybı

Alkol, diğer yenilebilir yiyecek türlerine kıyasla çok fazla kalori içermez. Ancak çok miktarda tüketildiğinde ve diğer içeceklerle karıştırıldığında çok daha zararlı hale gelir. Bu arada, alkolle servis edilen yemeğin kendisi de çok fazla kalori içerebilir. Ayrıca alkol tüketiminin diğer besinlerden önce metabolize edildiği için kas kaybına yol açtığını iddia eden birçok çalışma yapılmıştır.

Uyku Bozukluğu

Aşırı miktarda alkol uyku kalitesini düşürür. Vücudumuzun gücünü geri kazanmak, hasarlı kasları onarmak ve besinleri emmek gibi birçok hayati görev için uykuya ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

Alkolün Organlara Verdiği Zarar

Aşırı alkol tüketimi vücudun organlarının, özellikle de karaciğerin bozulmasına neden olur.

Bu faktörlere dayanarak, aşırı miktarda alkolün hem yaşamınız hem de antrenmanınız üzerinde gerçekten olumsuz etkileri olduğunu görebiliriz.


Bu faktörleri göz önünde bulundurarak şimdi bunları daha az zararlı hale getirmek için size öneriler sunuyoruz:

  • Hidrasyon. Alkol tüketmeden önce ve sonra bol su için. vücudunuzun kendini alkolden arındırmasına yardımcı olur.
  • Kaliteli alkol tüketmeye çalışın, sadece daha az zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha pahalıya mal olur ve bu da kendisi bir tür engelleyici gibi davranır. Daha az kalori içeren alkollü içecekler kullanın.
  • Çok fazla şekerli alkollü karışımlardan kaçının.
  • İçmek için uykunuzu feda etmeyin. Gecenin geç saatlerinde alkol tüketmeyin çünkü bu uykunuzu ve hemen ertesi gün yaptığınız işin kalitesini bozacaktır.
  • Her gün içmeyin. Alkol tüketimini hafta sonu ile sınırlandırmaya çalışın.
  • Kendinizi sınırlayın ve ölçülü olun. Asla çok fazla alkol içmeyin ve her zaman kendinizi sınırlayın.
  • Alkolik arkadaşlardan uzak durun. Alkoliklerle takılırsan sonunda onun gibi olursun.