Kadınlar ve Erkekler Aynı Antrenmanı Yapmalı Mı?

İnternette veya herhangi bir yerde mevcut programlara genel olarak bakarsak, açıkça görürüz ki cinsiyete dayalı bir ayrılık yaklaşımı vardır ve programların çoğu erkekler veya kadınlar için ayrı ayrı yazılmıştır. Bu tür bir yaklaşım, yanlış bilgilendirme ve estetik odaklı antrenman programları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır.


Sonuç olarak, kadın sporcuların çoğu alt beden üzerinde çalışmayı tercih ederken, erkekler üst bedene odaklanıyor çünkü ikisi de yanlış bir şekilde estetik açıdan faydalı olduğuna inanıyor. Özel bir amaç için değilse, her iki yaklaşım da yanlıştır ve somut sonuçlar elde etmek için vücudumuzun tüm kısımlarını çalıştırmamız gerekir.


Ayrıca kadınlar yanlış bir şekilde üst vücutları üzerinde çalışırlarsa erkekler gibi kaslı görüneceklerine inanırlar. Bu nedenle üst vücut çalışmasını ihmal ederler. Bu inanç tamamen yanlış çünkü kadınların testosteron hormonu seviyeleri erkeklerden çok daha az (neredeyse 100 kat) ve bu da büyük miktarda kas kütlesi kazanmalarını imkansız kılıyor.


Hem erkek hem de kadınlara spor salonuna gitmeden önce aşağıdaki temel faktörleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz:


  • Hem erkekler hem de kadınlar, egzersiz programlarına yoğun ağırlık eğitimini dahil etmelidir.
  • Hem erkekler hem de kadınlar vücudunun alt ve üstünü eşit şekilde çalıştırmalıdır.
  • Cinsiyetçi programlardan kaçının ve tüm vücudu eşit şekilde çalıştırın.