Yeni Başlayanlar İçin Kaçınılması Gereken Hatalar

Burada, yeni başlayanlar tarafından sıklıkla yapılan en yaygın hataları listeliyoruz. Herhangi bir plan ve mantıklı yol haritası olmadan spor salonundaki her ekipmanı deneyen o adam olmaktan kaçının. Bunun yerine, bu basit ama önemli adımları dikkate alarak, başarınızı garantileyin ve ideal bedeninize sakatlanmadan, gerçekçi bir şekilde ulaşın.


Gerçekçi Olmayan Plan Ve Hedefler


Hedeflerinize ve mevcut zamanınıza göre gerçekçi bir plan oluşturun. Bir ekipmandan diğerine atlayan ve diğer spor salonu üyelerinden her şeyi soran o plansız adam olmayın. Başlangıç için mantıklı bir plan düzenlemek için egonuzu bırakın ve profesyonel antrenörden yardım alın. Daha az boş zamanı olan meşgul biriyseniz, ilk ay haftada iki gün egzersiz yapmak iyi bir başlangıç olacaktır. Unutmayın, tutarlılık ve uzun vadeli hedefler önemlidir.


İlk ayı başarıyla bitirdikten sonra programınıza bir gün daha ekleyebilirsiniz, ancak bunun için fazladan zamanınız yoksa, bahaneleri bırakıp ve antrenmanlarınızın yoğunluğunu artırarak iki günlük programa devam edin. Asla herhangi bir antrenman gününü atlamayın ve programınıza sadık kalın.


Daha önce de belirttiğim gibi, tutarlılık ve uzun vadeli hedefler önemlidir. Hedefleriniz ve planınız, rasyonel ve gerçekçi olmalıdır. Bu sayede antrenmanlarınızı tamamlayacak ve bir sonraki adıma geçmek için motive olacaksınız.


Çok Fazla Kardiyo ve Daha Az Kuvvet Antrenmanı


Yeni başlayan biri olarak, ağırlıklı olarak kuvvet antrenmanına odaklanmalı ve çok fazla kardiyodan kaçınmalısınız. Aşırı kardiyo, yağsız kas kütlesi kazanmanızı ve yağ kaybetmenizi engelleyerek motivasyonunuzu düşürür. Yeni başlayanlar, kas kazanma oranlarını hızlandırmak için antrenmanlarında bileşik hareketlerden yararlanmalıdır, aksi takdirde ideal vücuda sahip olma girişimleri sonuçsuz kalacaktır.