Koşu Yaparken Yapılan Hatalar, Yanlış Alışkanlıklar

Çok Hızlı Başlamak

Vücudunuzu tam olarak koşuya hazır hale getirmeden koşuya başlıyorsanız ve bunu bir de sürat ekliyorsanız tamı tamına bir hata yapıyorsunuz. Koşuya başlamadan önce kaslar, eklemler, kan akışı tam anlamıyla hazır olmalıdır. Isınma egzersizlerinden sonra, koşu başladığında bir süre düşük tempo ile başlayıp kademeli olarak hızınızı artırmak sizin performansınızı en iyi ölçüde kullanmanızı sağlayacak ve nefesiniz kesilmeden bitişe ulaşacaksınız.


Yaşanmış bir örnek verecek olursak, bir kaç sene önce futbol hakemliği koşu testlerinde gruplara ayrılmıştık. Benim bulunduğum koşu grubunda bir kaç kişi çok süratli başlamıştı. Koşu öncesi iyi bir ısınma, esnetme egzersizleri yaptım. Koşu başladığında düşük tempo ile başlayarak, kendi vücut ısımı ve nabzımı da hissederek yavaş yavaş tempoyu artırdım. Koşu sonunda çok süratli bir şekilde 1. olarak tamamladım ve benim arkamdakilere uzun mesafe fark attım.

Sakatlanmaları Görmezden Gelmek

Sakatlanmalarda dikkat etmemiz gereken iki önemli öğe vardır. Birincisi sakatlanmaya neden olan temel nedenlerin ne olduğunu öğrenmek. Isınmadan yapılan koşu ve/veya yanlış uygulanan koşu sakatlığınızın nedeni olabilir.


İkincisi yaralanmaları dikkate alıp tedavi olmak. Vücudunuzu dinlemelisiniz. Küçük ağrılar olabilir fakat bunlar devamlı hale geldiyse ve 1-2 haftalık dinlenmeye rağmen geçmiyorsa bir doktora başvurmalısınız. Sakatlanmaları ya da nedenini bilmediğiniz ağrıları geçiştirmek ileride tedavisi daha zor ve uzun sürecek rahatsızlıklara dönüşebilir.

Uygun Olmayan Ayakkabı Seçimi

Koşu yaparken kullandığınız bir spor salonunda kullandığınız sıradan bir spor ayakkabı ile aynı olmamalıdır. Koşu yaparken kullandığınız ayakkabının tabanı destekli kalınlıkta ve koşu anında oluşan basıyı emecek şekilde yastıklama özelliğine sahip olmalıdır. Daha acısız ve sağlıklı koşu deneyimi için uygun bir koşu ayakkabısı tercih etmelisiniz.

Uygun Olmayan Kıyafet Seçimi

Daha rahat ve konforlu bir koşu için mevsimine uygun koşu kıyafetleri tercih edilmelidir. Ter emici, hızlı kuruyan, hava akımını sağlayan, ihtiyaca göre malzeme koyabileceğiniz nitelikle kıyafet seçimi önemlidir.