Kadınların Fitness Yaparken Yaptığı Yaygın Hatalar

Bu yaz fit, selülitsiz, dolgun kalçalı, sarkmayan bir arka kola sahip vücut ile tatil planı yapıyor olabilirsiniz. Bu çok muhtemel. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki kimse mükemmel değildir. Sonuçlara ulaşmak için aceleci davranmak yerine bilimsel, araştırmacı ve gerçekçi bir şekilde ilerlemeyi öğrenmelisiniz.


Çok Düşük Ağırlıklar İle Çalışmak


Fitness yapmaya başlayan bir çok kadın sporcu çalışacağı ağırlıklar ile kendisini iri bir vücut geliştirmeci olarak göreceğini sanır. Korkmayın, spor salonlarında antrenörünüzün size önereceği ağırlıklar sizi korktuğunuz görüntüye sokmayacaktır. Genetik olarak kadınlar, erkekler kadar kas yapamazlar. Programınıza ve ağırlıklara riayet etmelisiniz. Egzersizin sonunu getirebileceğiniz ağırlıkları seçmeniz de önemlidir.


Egzersizlerde Seçici Davranmak


Programınıza sadık olmadığınızı düşünüyoruz. Ama umarım olursunuz. Tek kas grubunu çalıştıran egzersizler size daha kolay geliyor olabilir. Antrenman sürenizi bu çeşit egzersizler ile tamamlamaya çalışabilirsiniz. Ama antrenman programınızda var ise deadlift, squat gibi bileşik egzersizleri de yapmalısınız. Bu egzersizler ile birden fazla kas grubunuz çalışacak, daha fazla kalori yakacak ve hedeflerinize ulaşmanızda sizi destekleyecektir.


Yanlış Beslenme ve Daha Az Yemek


Kilo vermek için birincil adım bilinçli olmaktır. Buradaki amacınız yaktığınız kaloriden daha azını beslenerek kalori açığı yaratmaktır. Bunu başarırken olduğunca az yemek sizin için iyi olmayacaktır. Düşük enerji, vücutta olumsuz hissiyat, yemek yeme bozuklukları gibi sonuçlar yaratabilir. Lütfen beslenme konusunda uzman bir diyetisyenden destek alınız.


Yanlış Antrenman


Eğer mevcut kilonuz ve vücudunuzun esnekliği/esneksizliği bir çok egzersizi yapmanıza olanak sunmuyor ve doktor/antrenörünüz bir süre sadece kardiyo yapmanızı uygun görüyorsa bu uygundur. Fakat fiziksel yatkınlığınız olmasına rağmen sadece kardiyo ekipmanlarında zaman geçiriyor, sürekli dayanıklılık antrenmanı yaparak sporu tamamlıyorsanız bu yanlıştır. Antrenmanınızda kuvvet antrenmanlarına yer vermelisiniz. Daha kısa sürmesine rağmen daha etkili yağ yakımı sağlayacaktır.


Not: Her şeyden önce doğru spor salonunu seçmelisiniz. Ekipmanları üst kalite ve hijyene önem veren bir salon olmalıdır. Herhangi bir hastalığınız varsa öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun onayının ardından uzman bir antrenör ile çalışmalısınız. Beslenme konusunda ise uzman bir diyetisyenden destek almanız tavsiyemizdir. Ama asla unutmamalısınız ki sonuca ulaştıktan sonra spor ve doğru beslenme hayatınızın bir parçası olmalıdır.