Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yaşamımızın devamı ve sağlığımızın önemli bir parçası olan “su tüketimi”ni neredeyse bir çoğumuz ihmal etmekte ve yeteri kadar su tüketimi yapmamaktayız. Günlük hayatta ve spor hayatında bu eksiklik ne yazık ki devam etmektedir.


Su kalorisi olmayan tek içecektir. Özelikle bir çok sporcu çay, kahve vb. içecek tüketimleri ile su tüketiminin karşılandığını düşünmektedir. Çay, kahve tüketimi vücuda su almamıza yardımcı olur fakat bu tip içecekler aldığımız su tüketimini geçmemelidir. Hızlı ve ard arda alınan yoğun çay, kahve gibi içecekler alınan su tüketimi ile birleşerek vücuttan idrar yolu ile su atılmasına neden olur.


Vücudumuzun neredeyse 4' te 3' ünü su oluşturmaktadır. Sindirim sistemimiz, vücudun yenilenmesi, vücudun toksinlerden arındırılması gibi konularda su tüketimi çok önemlidir.

Su İçmenin Faydaları

  • Metabolizmayı hızlandırır,
  • Toksinleri vücuttan atar,
  • Sindirim sistemine yardımcı olur, organların daha düzgün çalışmasını sağlar. (Kabızlık ve bağırsak sistemi tembelliği gibi rahatsızlıkların düzenlenmesi)
  • Cildin genç görünmesini sağlar,
  • Yağ yakımını hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur,
  • Vücut ısısını dengeler, vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Ortalama olarak vücut ağırlığının 0.033 ile çarpımı ile ideal günlük su ihtiyacımızı hesaplayabiliriz. Hareketli bir sosyal hayat, iş hayatına sahip birisi su tüketimini miktar daha artırabilir. Ayrıca bir spor branşı ile ilgilenen sporcu aktivite sırasındaki sıvı kaybına göre bir miktar daha su tüketimini arttırılabilir.


Örneğin; 80 kg bir kişi 80 x 0.033 = 2.64 litre su tüketmelidir.