Dev Set (Giant Set) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dev Set (Giant Set) Nedir?

Dev Set egzersizler aralarda dinlenme molası vermeden bir kas grubu için art arda dört veya daha fazla egzersizin yapıldığı yüksek yoğunluklu antrenman tekniğidir. İngilizce karşılığı "Giant Set" olarak tanımlanır.

Dev Set (Giant Set) Nasıl Yapılır?

Dev Setlerin aşırı miktarda ağırlık kullanarak uygulanmamalıdır. Art arda en az dört egzersiz ara vermeden uygulandığından yüksek ağırlıkla Dev Seti tamamlamak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle daha düşük ağırlık seçimi yaparak egzersizi tekniğine uygun bir şekilde, formunu bozmadan odaklanarak tamamlamak sizin için daha faydalı olacaktır.


Aşağıdaki örneğimizi inceleyecek olursak;
Beş egzersizin her bir setini ara vermeden art arda uyguladıktan sonra 2-3 dakika dinlenme molası verilir. 3-4 set uygulandıktan sonra Dev Set tamamlanmış olur. Yaklaşık 25-30 dakika sürede bu antrenman programı tamamlanmış olacaktır.


Egzersiz Adı Set Tekrar
Lying Bench Dumbbell Press 3-4 10
Pec Fly 3-4 10
Incline Bench Dumbbell Press 3-4 10
Incline Bench Dumbbell Fly 3-4 10
Decline Bench Press 3-4 10

Dev Setin Avantajları Nelerdir?

  • Antrenman süresinden tasarruf eder. Çok daha kısa bir sürede tamamlanır.
  • Daha yüksek ağırlık yerine daha az ağırlık ve yüksek yoğunluk ile uygulandığından dayanıklılığınız artar.
  • Diğer antrenan metotlarına göre yüksek yoğunluk içerdiğinden kalp ve akciğer daha çok çalıştığından kardiyovasküler sisteminiz güçlenir.

Not:Dev Setler yeni başlayan vücut geliştirme sporcuları için uygun bir antrenman metodu değildir. İleri seviye vücut geliştirmeciler tarafından uygulanmalıdır. Dev Set programını 1,5 - 2 ay uyguladıktan sonra bırakmalısınız. Sürekli olarak uygulanmamalıdır. Vücut geliştirme sporunda belirli bir seviyeye geldiyseniz ilk Dev Set uygulamasında bir antrenör tarafından destek almanızı taviye ederiz.

Comments 1

  • İleri seviye vücut geliştirme sporcularının uygulayabileceği mükemmel bir antrenman sistemidir.