Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo Vermek İstiyorum

Kilo vermek istiyorum cümlesini duyduğumuzda herkes için farklı bir anlam düşünebiliriz. Bazı insanlar gerçekten vücut kütle endeksinin (BMI) üstünde kilo vermesi gereken bir ağırlıkta olabilir, bazıları ise gerçekten iyi bir vücut ağırlığına ve hatlarına sahip olmasına rağmen daha fazla kilo verme hedefinde olarak bizleri şaşırtabilir.


Günümüzde sağlıksız beslenme, hormonal bozukluklar, yeteri kadar hareket etmemekten dolayı kilo şikayetleri ile karşı karşıya kalmaktadır.


Kilo vermekte uyguladığımız prensiplerde amaç alınan kaloriden çok fazlasını yakarak kalori açığı yaratmaktır. Ama bunu başarırken aşırıya kaçıp kendinizi aç bırakmamalısınız. Aşağıdaki açıklamalarımız bilgi niteliğinde olup, bir uzman doktor ve alanında uzman bir diyetisyen gözetiminde hareket etmeniz önerimizdir.


Atacağınız ilk adım "kilo vermek istiyorum" düşüncesinde kararlı olmaktır.

Kilo Vermek İçin Hangi Bilgilere İhtiyacım Var?

Kilo vermek için bir takım verilere ihtiyacınız olacak. Bu verilerle nasıl ve ne kadar besleneceğinizin ve aktivitelerinizin yol haritası oluşacak. Vücudumuzun en hareketsiz halinde günlük yaşam enerjisini karşıladığı Bazal Metabolizma Hızına (BMI) ihtiyacınız olacak. Boyunuza ve yaşınıza göre bir ideal kilonuz olmalı. Yağ ve kas oranı da önemli bir faktör.


Tüm bu verilere Segmental Vücut Analizi tartısı ile ulaşabilirsiniz. Diyetisyenler ve profesyonel spor salonları bu tartılara sahip. Tartı sonuçlarında çıkan verilere ait bilgiyi profesyonel bir antrenör dahi size anlatabilir.

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

  • Çok hızlı kilo vermek için kendinizi aç bırakmamalısınız.
  • Diyet programınıza sadık olmalısınız.
  • Hazır gıda tüketiminden uzak durulmalı, sağlıklı beslenmek bir ömür boyu amaç edinilmeli.
  • Şeker ilavesi bulunan gıdalardan uzak durulmalı.
  • Düşük karbonhidrat ve yeteri kadar proteinli beslenilmeli.
  • Yavaş yemek yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Hızlı yemek yemek obezite riskini artırır ve insülin direncini tetikler.
  • Gece yemek yeme alışkanlığınız varsa tamamen son vermelisiniz.
  • Su tüketimine dikkat edilmeli. Ne kadar su içmeniz gerektiğini ve su içmenin faydalarını bilmiyorsanız. Bkz: Su İçmenin Faydaları Nelerdir?
  • Kilo verme isteğinizi spor aktiviteleri ile desteklemelisiniz.

İstekli bir yaklaşım, bilinçli bir oluşum, diyet ve egzersiz aktivitelerinizin doğru uygulanması sonucunda "kilo vermek istiyorum" sorununuza artık sonuç bulacağınıza inanıyoruz.