Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, protein içeren gıdalardan elde edilen, gıdasına göre çeşitlendirilmiş ve konsantre edilmiş toz gıda takviyesidir. Günümüzde peynir altı uyu proteini (whey protein), süt proteini (kazein), bitkisel protein (soya fasulyesi, bezelye, pirinç), yumurta proteini gibi çok çeşitli protein tozları bulunmaktadır.


Hücre gelişimi, kas gelişimi için vücudun temel ihtiyaçlarından birisi olan protein temel gıdalar yoluyla alınabilir. Günümüzde en çok vücut geliştirme sporu ile ilgilenen sporcular protein tozunu tercih etmektedir.


Ayrıca protein tozunun içeriğinde çeşitli tatlandırıcı, şeker, vitamin ve mineral de bulunabilir. Günümüzde en çok çikolatalı, muzlu, vanilyalı protein tozları tüketilmektedir. Bunların yanı sıra ülkemizde pek de satışı olmayan patlamış mısırlı, dondurmalı vanilyalı gibi çeşitli tatlarda protein tozu da bulunmaktadır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozları ve diğer tozlar bilindiği gibi takviye gıdalardır. Asla besinin yerini almamalıdır. Bu nedenden dolayı kullanıcının kendisini tamamen protein tozuna şartlandırması yanlıştır. Mevcut kilonuz, yapılan antrenman yoğunluğuna göre günlük almanız gereken protein miktarı belirlenmelidir. Normal günlük beslenme alışkanlığınızdaki aldığınız protein miktarına göre ilave almanız gereken protein miktarınız belirlenir.


Protein tozlarının kutularında ölçek çıkmaktadır. Bu ölçekler genelde 20-30 gr hacmindedir.


Gün içinde dengeli protein alımı önemlidir. Antrenmandan önce ve/veya sonra kullanılabilir. Ya da gün içinde proteinli beslenemediğiniz bir öğünde de protein tozu kullanabilirsiniz.


Not: Protein tozu kullanmadan doktorunuza danışmanız, antrenörünüzden bilgi ve tavsiye almanız önemlidir. Paylaşımımız bilgi niteliğindedir, tavsiye içermemektedir.