Anabolik Steroidler ve Sağlığa Zararları

Anabolik steroidler, erkeklik hormonu testosterona benzer sentetik maddelerdir. Bazı durumlarda yeteri kadar testosteron üretmeyen erkeklerde tedavi amaçlı olarak doktorlar hastalarına reçete etmektedir.


Günümüzde özellikle vücut geliştirme sporunda daha hızlı ve etkili sonuçlar almak için anabolik steroid kullanılmaktadır. Sonuçlarını bilmeden...

Steroidlerin Zararları, Sağlığa Etkileri

Tüm spor branşlarında öncelikli hedef sağlık olmalıdır. Sağlık olmadan hiçbir spor devam ettirilemez. İyi bir kondisyon, iyi bir çeviklik, iyi bir vücut için önce sağlık gereklidir. Hangi spor branşında olursanız olun hedefe ulaşmak için doğru veriler ile doğru şartlar ve zaman diliminde bunu başarmak gerekir.


Vücut geliştirmede doğal yollarla, gıda takviyeleri ile (supplement) ve steroidler ile vücut geliştiren sporcular bulunmaktadır. Mümkünse doğal yollarla vücut geliştirme yapmak en doğrusudur. Beslenme konusunda sorun yaşayan birisi takviye (supplement) kullanabilir. Bunlarla da yetinmeyen sporcular ne yazık ki çevresinden duydukları yetersiz ve yanlış bilgilerle, bazı antrenörlerin de desteği ile kendisini steroid kullanımına sürüklemektedir. İri ve kaslı bir vücut için kendisine verdiği zararın boyutunu düşünmeden hareket eden bu kişiler belki de başkalarına referans olarak onların da sağlığının zarar görmesinde pay sahibi olacaktır.


Steroidler vücudunuzda fiziksel ve/veya ruhsal olarak bazı sorunlara neden olabilir. Steroidler üzerinde yapılan araştırmalara göre agresif davranışlar, kişinin ruh halinde değişimler, erkek tipi kellik, akne, karaciğer hasarı, kalp hastalıkları, kanser hastalıkları (karaciğer, böbrek, prostat) bazı kanser büyümesinin tetiklenmesi gibi sorunlar kişide en belirgin sonuçlarıdır.


Anabolik steroidler henüz gelişimini tamamlamamış gençlerde boy uzamasını engelleyebilir. Buna ek olarak göğüs büyümesini tetikleyebilir. Bunun nedeni anabolik steroidlerin kimyal yapısının vücutta oluşturduğu reaksiyonlar ile kadınlık hormonuna (Ostrojen) dönüşmesindendir. Aynı şekilde kadınlarda da ses tonunda değiiklik, vücut kıllarında artış daha erkeksi bir vücut yapısı oluşumu gözlemlenebilir.


Bunun yanı sıra kişilerde uyku bozukluğu, steroidleri bıraktıktan sonra kendini kötü hissetme. Yine steroidleri bıraktıktan sonra cinsel istekte azalmanın başlaması bilinen diğer sonuçlarıdır. Ayrıca iğneyi paylaşan kişilerde HIV ve Hepatit hastalıkları riski bulunmaktadır.